A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Ngjarja Historike

Jane te gjitha pjese te historise,
Kur i bashkon kombet e shqiperise.
Me luftere,vrasje e sharje,
Keshtu na ndodhi ne kete ngjarje.

Nje thirrje atehere u degjua,
Se erdhi koha per mu clirua.
Nga goja e Isa Boletinit kishin dale,
Per te gjitha popullin isha kjo fjale.

Hotjanet e malsoret kete thirrje degjuan,
Se ata gjithmon e me pran u afruan.
Madje ata kur vulosen vulen,
Me Ded Gjon Luli,Baca Kurti e Cun Mulen.

Nuk kaloj nje kohe e gjat,
Kur Hotjanet sulmuan nje fortifikat.
Sulmuan edhe postet kufitare,
Te gjitha u cliruan nga ushtria shqiptare.

Armiku duke u ndar nga rreziku,
U vendos ne keshtiedhe te Shipshanikut.
Turqit provuan per ti percare,
Me besim popudhin Shqiptar.

Por me von pan se ishin mashtruar,
Nga propaganda ishin tradhetuar.
Kur kryengritesit Tuzin sulmuan,
Kazermat turke te gjitha i shuan.

Kur i likfiduan kete armiq,
Tani isha koha per Deciq
Malesori pa keshtielle e pa vile,
Ngriti flamurin ne Bratile.

Mundja qe bene gjitha ata Malesore,
Lavdi atyre qe rane deshmore
E kufizuar perreth me vendet mike,
Kjo me nje fjale eshte Shqiperia Etnike.

- poezi nga Valentin Juncaj


- Poezia u dërgua nga Valentin -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019