Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Shqiperia Eshte Perle

Mbi lendine vrapon sorkadhja,
Mbi a’t mal del shtojzovallja,
Ne cdo peme zogjte cicerojne,
Dhe natyren hijeshojne.
Shqiperi ! o vajze e rralle,
Here si zane , here si perralle!?
Ti je lulja me e bukur,
Ti je me e shkathta flutur.
Ti je zonje, dhe diell I arte,
Ti je nene po edhe babe.
Ke plote vajza po dhe djem,
E per ta ti je bere dielle.
Trupi yt moj lule-flutur,
Kaq I gjate si asnjehere,
E paepur- e patundur,
SHQIPERIA eshte PERLE.

data 30 gusht 2015

- poezi nga Valentina Llapri


- U dërgua nga fotovali -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  16

Komente mbi këtë krijim