Tema: Poezi Për Trishtim

Imazhi I Vertete

Pikoi qielli, rrodhi si lotet e kombeve te shtypura,
U nxi dielli,fytyra iu venit , syte Brenda zgavrave t’futura.
Rete e gershetuara ne at qiell dukeshin si anije te trishtuara,
Qe sdinin ku te shkonin , qe sdinin cfare te thonin.
Dhe yjet, ah vec yjet , ata nuk pipetinin,
Te fshehur ne at dekor, as koken larte se ngrinin…
Pikoi qielli, lotet e tij rane permes loteve te tokes,
Perreth ish nje imazh aq I nxire, imazhi I vertete I Botes!.

- poezi nga Valentina Llapri


- Poezia u dërgua nga fotovali -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7