Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Shprese


Ndjeva

Nje mengjes
Me tu zgjuar
Piva nje gote e gjys diell!.
Pastaj shpejt e shpejte kalova,
Dhe e shplava fytyren
Me nje grusht ere.
Dola , eca , ja aty
Perrballe shtepizes time,
Nje lis I gjate
Me tha dy fjale:
E dija, Valentine
Qe dhe tek une do t’vije,
Se diellin edhe eren
Po ta shoh ne balle.
Eja bijez, ulu
Ja , aty poshte
Hijes ku leshon trupi im,
Nese ke nevoje
Per keshillen time,
Dera ime per ty
E hapur gjithnji do t’rrije.
Ngrita syte, pastaj
Zogjte kendonin
Sikur te kishin feste!
Dukeshin aq te lumtur
Me mbushen plote jete.
Pashe me tej qiellin,
Qiellin shpesh veshtroje,
Zakon I femijrise…
Vazhdon edhe sot
Te jetoje…
Eh, u ndjeva njeriu
me I lumtur ne bote,
shpirti fluturonte
nga esenca e diellit te mire,
do t’pije nga nje gote dielle,
ne cdo mengjes te d’lire..
Valentina Llapri (14.05.2016)- kucove

- Poezi nga Valentina LlapriZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  57

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet