A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shqipërinë

Moment!

Nuk e di, pse dua të shprehë,
atë cka shpirti fort e ndjen!
është jo inat… por mall i madh
Dashuri krejt e pa-anë,
për vendin tim!

Nuk e di në më kuptoni!
vëllezër motra, me qortoni,
nëse mund ta kem gabim!
por prapë do flasë ky shpirti im!
për vendin tim!

Nëpër shtigje monopate,
jemi endur edhe endemi.
Kërkojmë shpresën, edhe dritën;
Kërkojme kulturën, apo dijen,
në vendin tim!

Copëza historish vijnë pas,
njerëz, fakte, dhe cudira.
Ecin pa ditur ku venë,
shpërndahen në gjithësira
Dhe tek vendi im!

Shqiperisë i them dy fjalë:
"Për dëmin që të kemi bërë
Na falë"!.

(27 gusht 2019)-Valen Tinna.

- poezi nga Valentina Llapri


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019