Ilia Vangjel Vinjau
Ilia Vangjel Vinjau

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1937-2018)
  • Vendlindja:
  • Korçë Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Ilia Vangjel Vinjau është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore korçare. Ai lindi më në qytetin e Korçës në 'lagjen e re', ku disa vjet më parë kishte lindur Artisti i Merituar Piro Sulioti dhe Nderi i Kombit Gaqo Çako, një lagje që njihej për stimujt e saj muzikorë, e cila nuk la pa ndikuar Ilkën e vogël. Ai e filloi karrierën e tij artistike në 1948, ende nxënes në shkollën fillore. Ndër të tjera, ai ishte krijuesi i korit të fëmijëve të Pionierëve të Korçës, nga ku spikatën emra të mëdhenj muzikorë të vendit. Në...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1