A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Vasilis Karras

Αστροφεγγιά (Astrofeggia) ➡ Dritë Ylli

 Greqisht ➡  Shqip
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  3

Përkthe Një Këngë »

Më Shumë Përkthime »

Përktheu: alargos


Αστροφεγγιά (Astrofeggia)

Φεγγάρια είναι τα μάτια σου
που λάμπουν στην ψυχή μου
ήτανε γενναιόδωροι
όλοι οι Θεοί μαζί μου
εσύ είσαι το πιο όμορφο
λιμάνι στην ζωή μου

Τον μαγικό καθρέφτη μου
ρώτησα απόψε πάλι
δίπλα από την Παναγιά
κι εσύ αν μ' έχεις βάλει
και μου 'πε σαν και 'σένανε
πως δεν υπάρχει άλλη

Πάρε την καρδιά μου
πάρτηνε χάρισμα σου
όσο θα βλέπω ουρανό
θα βρίσκεται κοντά σου

Πάρε την καρδιά μου
είναι όλη δικιά σου
στα σκοτεινά τα βράδια σου
θα 'ναι αστροφεγγιά σου

Λουλούδια ευωδιάζουνε
κι η αγκαλιά σου κήπος
και το φιλί σου έγινε
ο δούρειος ο ίππος
ακόμα αν ονειρεύομαι
αναρωτιέμαι μήπως

Κάθε που ο ήλιος έρχεται
και κάθε που βραδιάζει
πως να περνάς εσύ καλά
σκέφτομαι και με νοιάζει
γιατί στον κόσμο αυτό καμιά
δεν είναι που σου μοιάζει

Πάρε την καρδιά μου
πάρτηνε χάρισμα σου
όσο θα βλέπω ουρανό
θα βρίσκεται κοντά σου

Πάρε την καρδιά μου
είναι όλη δικιά σου
στα σκοτεινά τα βράδια σου
θα 'ναι αστροφεγγιά σου


Dritë Ylli

Syte e tu jane hene
qe ndricojne shpirtin tim
te gjitha Perendite ishin bujare
me ty
ti je gjeja me e bukur
ne jeten time

i pyeta serish sonte
pasqyren time magjike
nese me kishte vene
perball Te shenjten Mari
dhe me tha se si ty
nuk ka tjeter

merre zemren time
merre, mund ta mbash ti
per sa kohe qe une shikoj qiellin
do te jete prane teje (zemra)

merre zemren time
eshte e gjitha jotja
ne netet e tua te erreta
do te jete drite ylli per ty

lulet can nje arome kaq te mire
dhe perqafimi jot eshte si nje kopesht
dhe puthja jote u be
Kali i Trojes
une ende pyes veten
nese po enderroj

sa here qe dielli lind
dhe sa here qe fillon te erret
une mendoj dhe shqetesohem
nese ti po ia kalon mire
sepse ne kete bote
nuk ka asnje si ty

merre zemren time
merre, mund ta mbash ti
per sa kohe qe une shikoj qiellin
do te jete prane teje (zemra)

merre zemren time
eshte e gjitha jotja
ne netet e tua te erreta
do te jete drite ylli per ty

Korrigjo Përkthimin
teksteshqip.com © 2007 - 2018