A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nostalgjia E Pikave Të Shiut

Pikat e shiut trokasin nëpër dritare
Ç’është kështu?Jashtë ka rënë heshtje vrastare;
Dëgjohen tik-tak në xhama,shi,shi,shi,……
Në qiellin gri duket sikur s’do ketë pafundësi….!

Dielli fshehur qëndron në qiellin mes reve
Si shtëllunga pambuku kapriço të bardha ,të zeza,
Pikat e shiut rrëshqasin si sumbulla loti në dritare
Pastaj, në ato pika derdhen vetëm brenga.

Befas pas xhamit shfaqet një komedi
Trokitjet në xham më si dëgjon,
Natyrë e qetë, e gjelbra shpirtin ta ngroh
Nostalgjinë e pikave të shiut pastaj përjeton.

- poem written by Xhevahir Cirongu


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019