Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Udhetimet E Mia

Do ta shaloj renë
të shkoj mbi malet e mia,
po deshën shi, t’u derdh pika lotësh.
Do ta shaloj kalin
të ndiej shijen e erës
kur dashuria më pret.
Do ta shaloj lumin
të më çojë në det,
të mbaj mbi vete anijet.
Do ta shaloj pemën
mos pikëllohet pa zogjtë,
rrënjët t’i ngulen më thellë në tokë.
Do ta shaloj ëdrrën
pa yzengji dhe pa fre,
të më çojë tek e nesërmja.
Do ta shaloj këngën,
zot i saj, rob i saj, – t’i këndoj
lëvizjes dhe nga pika e vdekur.

- poezi nga Xhevahir Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet