Xhevahir Spahiu Poezi
Xhevahir Spahiu

Nje Pyetje Qe Duhet Bere Patjeter

Mengjes. Mesite. Mbremja tretet…
nga kalendari fleta ra.
shkoi edhe nje dite; une pyes vetveten:
“dites c’i dhe e cfare te dha?”

Nje dite shkoi. Pas saj vjen tjetra,
ti mbjell nje peme, nje gur ti ve;
nga guri, ja, u ngrit ndertesa,
dhe pema pyll i madh u be!

Koha vrapon. Vrapon si lume;
nga kalendari fleta ra.
Vetvetes pyetjen i bej une:
“Dites c’i dhe e cfare te dha ?”

- Poezi nga Xhevahir Spahiu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 1