Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Abdulla Grimci
(1919-2018)
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  3

Abdulla Grimci është autor këngësh i njohur. Abdulla Grimci, kompozitor, shkrimtar, lindi në një familje muzikantësh në Shkodër. Shkollën fillore dhe gjimnazin e kreu në Shkodër. Shkollën e lartë e kreu në Konservatorin “Santa Cecilia”, në Romë, Itali në vitet 1940-1944. U nda nga jeta më 5 mars 2018 (Ascoli Piceno, Itali).

Ka kompozuar mbi 500 këngë, nga të cilat rreth 50 këngë i përkasin muzikës së lehtë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet