Më mbaj mend (për 1 muaj)

Adelina Mamaqi
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri 
  • Mosha:
  • 81 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  742

Adelina Mamaqi është shkrimtare dhe autore këngësh e njohur. Ka kryer shkollën e mesme pedagogjike, universitetin e Tiranës, në degën Letërsi dhe Gjuhë shqipe. Punoi në Shtëpinë Botuese “N. Frashëri” në redaksinë për fëmijë. Më vonë kaloi redaktore në revistën “Nëntori”. Për 20 vjet punoi në revistën “Fatosi”, “Pionieri”. Vepra e parë e saj titullohet “Ëndrra vashërie”. Në vitin 1963 botoi “Bubi i vogël”.
Për 30 vjet botoi poezi, tregime, fabula, përralla.
Orizi i milngonave (poemë)
Bregu i kaltër (vjersha)
Goni trazovaçi (poemë)
Fishekzjarrët (vjersha)
Klloçka dhe kotelet (poemë)
Si thoni ju? (vjersha humoristike)
Kaltëroshi tekanjozi (poemë)
Një zog gëzimi (vjersha)
Mësoi Adi shkronjën A

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

13


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet