A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Adelina Mamaqi
  • Origin:
  • Tiranë 
  • Residence:
  • Shqipëri 
  • Age:
  • 80
Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  157

Adelina Mamaqi is a popular writer and songwriter. Ka kryer shkollën e mesme pedagogjike, universitetin e Tiranës, në degën Letërsi dhe Gjuhë shqipe. Punoi në Shtëpinë Botuese “N. Frashëri” në redaksinë për fëmijë. Më vonë kaloi redaktore në revistën “Nëntori”. Për 20 vjet punoi në revistën “Fatosi”, “Pionieri”. Vepra e parë e saj titullohet “Ëndrra vashërie”. Në vitin 1963 botoi “Bubi i vogël”.
Për 30 vjet botoi poezi, tregime, fabula, përralla.
Orizi i milngonave (poemë)
Bregu i kaltër (vjersha)
Goni trazovaçi (poemë)
Fishekzjarrët (vjersha)
Klloçka dhe kotelet (poemë)
Si thoni ju? (vjersha humoristike)
Kaltëroshi tekanjozi (poemë)
Një zog gëzimi (vjersha)
Mësoi Adi shkronjën A

» Edit Bio »

» Poems »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019