Aleksandër Lalo
Aleksandër Lalo
Aleksandër Lalo

(1949-2017)

  • Ndërroi jetë më:
  • 19-11-2017
  • Vendlindja:
  • Tiranë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Aleksandër Lalo është autor këngësh shumë i njohur. Aleksandër Lalo ishte një kompozitor shqiptar i cili ka kompozuar për filma të njohur të kinematografisë shqiptare. Vinte nga një familje me origjinë nga Leskoviku. Lalo kreu studimet e larta në Institutin e Larte te Arteve për muzikë më 1973. Gjatë konkurrimit me kompozimet e tij në festivale kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.

Ai është ndarë nga jeta më 19 Nëntor 2017 pas një ataku kardiak, teksa në TV shfaqej në Klan programim "C’est la vie", ku kryetari i jurisë së këtij spektakli ishte vetë kompozitori i ndjerë Lalo. Lajmi është bërë publik nga miku i tij Petrit Ruka: “Miq po ju ju njofoj nga spitali gjerman se sapo nderroj jete miku im me i afert, kompozitori Aleksander Lalo… Dhembje pa fund..".

Ja disa nga kompozimet e tij:

Tingujt e harresës (1996) (TV)
Historiani dhe kameleoni (1989)
Treni niset më shtatë pa pesë (1988)
Dy herë mat (1986)
Fjalë pa fund (1986)
Asgjë nuk harrohet (1985)
Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)
Një vonesë e vogël (1982)
Shi në plazh (1982)
Shtëpia jonë e përbashkët (1981)
Thesari (1981)
Gëzhoja e vjetër (1980)
Nusja (1980)
Vajzat me kordele të kuqe (1978)
Tomka dhe shokët e tij (1977)
Dimri i fundit (1976)
Emblema e dikurshme (1976) (TV)
Duke kërkuar 5-orëshin (1974)
Odiseja e tifozëve (1972)
Të shoh në sy(1986)
Një gjeneral kapet rob (1980)

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 2