Ali Osmani Ohri Poezi
Ali Osmani Ohri

Rrapi Lashtë

Në qendër të qytetit,
Ndodhet një rrap i vjetër,
Është simbol i Ohrit,
Ku Shqipja ka folenë.

Ky rrap Iliride,
Qëndron kryelart,
Jam në tokë Shqiptare,
Kurr skam me u plak.

Me shekuj i takon kohës,
Ruajte shum kujtime,
Ujin që ke pranë,
Zgjati dhe jetën time.

Ke një bukuri të rallë,
Që shpaloset nga largësia,
Kujtojmë të kaluarën,
Ku u rrit fëmijërija.

Një erë e lehtë liqeni,
Të freskon në mallëngjime,
Çdonjë që të vjen pranë,
Të pushton me përqafime.

Gusht 29, 2017

- Poezi nga Ali Osmani Ohri


- U dërgua nga ALIOSMANI1 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0