Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kujdes Nga Ata Qe Sjell Jeta

Jeta te sjell sfida
ti mos u dorzo
jeta nuk eshte loje
ki ket gje mire kupto
jeta eshte dhuruar
mbaje mos e prish
jeta na zhgenje po ti mos u merzit
jeta eshte e mire kur di me jetu
para se t`veprosh ti duhesh me mendu
zoti ta ka fal e ti dush me ndertu
munohu te besh me te miren qe ti me shiju
jeta te sjell :
gezim dhe lendim
gezimi nuk zgjate shume
e lendimi t`jep mesim
mos u deshpero
nese ke nje dite me erresi
se pas nje dite me shi
del nje dite me ngrohtesi
ashtu siq dielli e sjell ngrohtesin
sjelle o njeri edhe ti zgjuarsin
mos e lejo veten
me hy ne gabimsi
se zoti te ka ndor e as ai sdi qa me bo ateher me ty
zoti ste harron
ai te ka dhuru
ai te solli ne jet e ti duhesh me duru.
Kujdes nga jeta
se ne te ka dhe mesim
kujdes nga tipat
qe te sjellin lendim
kujdes ti nga engjujt
se dhe engjujt tradhtojn
duj ata qe t`urrejn
se e meritojn
e meritojn dashurin
pasi kan sinqeritet
ata te kan tregu ty
se tu te urrej
ata qe ben si t`dun
mos u beso
jan thjesht genjeshtra
e ne preh te tyre mos shko
jetojeni jeten
mos u deshpero
lejoja vetit te miren
e me te keqen mos u lakmo..

- poezi nga Amores


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet