A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shqipërinë

Historia E Shqipetareve

-O shqipetar te lavdishem
Keni ju shum histori,
Qe nga koha e ilireve
E deri sot ne liri.

-Trimat me gjoksin shkemb,
Luftuan pa pasur frike.
Qdo armik qe u dol perara
E thyen me shpaten drite.

-Skenderbeu heroik
Flamurin me shqiponje,
Ne Krujen heroike e ngriti
Qe i lir te valoj.

-Ne kohen e nentorit
Gjakun e deshmoreve e beri liri.
E shpalli ne Vlore Ismail Qemaili
Te shtrenjten pavaresi.

-Ne nentorin tjeter
Ne Prekaz kthehemi.
Shaban Jasharit i lindi
I biri Ademi.

-Adem Jashari lejendar
Ra ne altare,
Ne krye te liris,
Te Ushtrise Clirimtare.

- poezi nga Arbër Gecaj


- Poezia u dërgua nga ARBERGECI8 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019