TEKSTESHQIP

Armend Shala
Malli I Gurbetqarit
Lyrics

Prej që dola unë prej djepi
Kurr nkëtë botë smu hek gazepi
Kur u bana pak me ditë
Erdhi dita që se kam pritë

Dhe këtë gjë e përjetova
Për gurbet rrugën e mora
Fjalt e nanës përpara mdalin
Për gurbet se rrita djalin

Sa here sytë unë i kam qelë
Nana jem perpara mdel
Bukë as ujë teposhtë spom shkon
Ftyrën tane kur kujtoj

Dhimbja shpritin po ma kputë
Shpesh her Nanë për ty jam lutë
Me ti puthë rrudhat në ballë
Pashë at zot ma bon hallall

Dal shëtitem poshtë qytetit
Nuk me nxen dielli gurbetit
Skisha dashtë kurgja në jetë
Veq durt tua nanë mem prekë

Rrugve tbotes t'humbur jemi
Vetëm trupin mbajm me veti
Kot skan thanë atëher dhe sot
Në gurbet ka vetëm lotë

DËRGOI:
INFO
Më datë 6 Nëntor 2022, Armend Shala publikon videoklipin "Malli I Gurbetqarit".