Augustin Ukaj

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  57
(1939-2004)  
  • Vendlindja:
  • Thatë, Gjakovë 
BIOGRAFIA: Augustin Ukaj është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. I lindur në Has të Thatë të Gjakovës në një kohë të egër kur po ndërroheshin mbretëritë Augustin Ukaj u bë zëri më autentik i përfaqësimit në folklor të shqiptarëve të shtypur dhe të ndjekur nga dhuna, qe po iknin nëpër rrugët e botës. Ai mblodhi me pasion dhe koleksionoi tregimet për luftën dhe vdekjen, bukën dhe kripën. Melodia e tij ishte zëri autentik, një zë që drodhi Dukagjinin dhe Kosovën, Diasporën dhe viset shqiptare në tërë Ballkanin. A...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Rizah Bllaca

Behxhet Korpuzi

Ali Krasniqi

Isuf Berisha

Nexhat Vitia

Salih Bajrami-Krasniqi

Tahir Drenica

Bajrush Doda

Hashim Shala

Sali Mani


Tags: Augustin Ukaj, Augustin Uka, Avgustin Ukaj

Krijo Një Kartolinë