Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Trishtim


A Do Te Jem Ajo

E di qe nje dite kjo merzitje
do me ringjall nje stres te madh ,
por jeta nuk e di se ku do jete,
ndoshta dallget e saj vale mbi vale ,
mund t’me dergojn ,
pikerisht aty ku dua ...
ne detin e qet !

A do te jem ajo heroin,
ajo voglushe guximtare,
qe edhe pse kishte shume frike,
luftonte perseri me çdo perpjekje te vogel,
per gjera kalimtare dhe pas çdo rrezimi ,
ajo ngrihej ne kembe dhe me buzqeshjen e saj ,
rringjallte besim ne çdo arsimtar e pedagog...

Valle kjo jete a do te thot drejtesi
Zoti i madh a do te fal serish miresi ,
ndoshta mund dhe te gabohem,
ndoshta jam un ajo qe duhet te beje me shume per Zotin,
por ky ankth qe me shterngon ,
s'mund ta ndal vetem pika e lotit.

Nje njeri i çmuar dikur ,
sot te perkulet para hijes se saj ...
dhe te mos mund te shprehe leht fjalen Zot ,
eshte nje mekat qe mishin te rrenqeth.

- Poezi nga Azbie Nexhbii


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  18

Komente mbi këtë krijim