A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Ëndëra Shqipëtare

Jam Shqipëtar dhe jam krenar,
kokën lart e mbaj n'çdo anë,
jam i lumtur dhe bujar,
për popullin tim plot trimëri.
Ëndëra ime shumë vjeçare,
popullin tim të bashkuar me e pa,
s'mund të mar djalli ktë ëndër,
që Zoti me dinjitet na ka fal.
Shqipet e bashkuara o sot o kurrë,
zemra gurrë shkrihet ,
kur sheh duke valuar këtë flamur,
buza qeshet,
mishi rrënqethet,
Shqipëtarët e bashkuar ,
për jetë o vëllezër.

- poezi nga Azbie Nexhbii


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  22