Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bulent Ecevit
(1925-2006)
  • Vendlindja:
  • Stamboll 
Nuk ka akoma asnjë votë

Bulent Ecevit është poet i huaj. Ai lindi në Stamboll në një familje të klasës së mesme. Babai i Ecevit, Fahri Ecevit ishte profesor në Universitetin e Ankarasë. Nëna e tij, Fatma Nazlı, ishte ndër gratë e para në Turqi që pikturoi në mënyrë profesionale. Ecevit tha se nëna e tij ishte me origjinë boshnjake.

Në 1944, Ecevit u diplomua në Kolegjin Robert në Stamboll dhe filloi të punojë si përkthyes në Drejtorinë e Përgjithshme për Shtypin dhe Botimet (turqisht: Basın Yayın Genel Müdürlüğü). Në 1946, pak pasi u martua me shokun e tij të klasës Rahşan Aral në 1946, ai u transferua në Londër për të punuar për atasheun e shtypit të Turqisë. Gjatë qëndrimit të tij në Londër, ai studioi Bengali, Sanskrit dhe Histori Arti në Shkollën e Studimeve Orientale dhe Afrikane, por nuk u diplomua. Ai më vonë shkoi në Shtetet e Bashkuara në mes të viteve 1950 me një shoqëri të Departamentit të Shtetit dhe punoi në gazetat Winston-Salem Journal dhe Sentinel në Karolinën e Veriut.

Bülent Ecevit nuk ishte vetëm një politikan por edhe një poet dhe një shkrimtar. Ai përktheu vepra nga Rabindranath Tagore, T. S. Eliot dhe Omer Tarin në turqisht. Ecevit, i cili gjithashtu studioi në Kolegjin Robert Amerikan, një nga shkollat ​​e mesme më prestigjioze në Stamboll, ishte i suksesshëm në këto përpjekje letrare pavarësisht se nuk ishte diplomuar kurrë në një universitet, një fakt që e pengoi atë të kandidonte kurrë për Presidencën e Turqisë Republikë

Ecevit u shtrua në spital në Ankara dhe u vendos në një gjendje kome pasi pësoi një hemorragji cerebrale në 18 maj 2006, e cila e goditi atë pasi mori pjesë në varrimin e një shoku. Ai vdiq atje nga mungesa e frymëmarrjes më 5 nëntor 2006 në 20:40 (UTC), në moshën 81 vjeç. U varros në Varrezat e Shtetit Turk (Turqisht: Devlet Mezarlığı) në Ankara me një funeral shtetëror në 11 nëntor 2006. Varrimi u ndoq nga afërsisht një milion njerëz nga të gjitha 81 provincat.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist