TEKSTESHQIP

Da New Chain
A Te Than
Lyrics

a te than qe jeta me e bukur eshte pas vdekjes
qe zoti ekziston larg shikimit edhe prekjes
a te than demokraci eshte demonstrim i dhunes
ekrani ka kostumet kurse ti rrobat e punes
a te tahn penisonin do ta marresh 60 vjec
te qeshsesh sa te duash buzet sven dot vesh me vesh
a te than nje vit do jesh ushtar perpara tyre
qe shkolla qe bere deri tani nuk ka arsye
qe pjesen qe te ngeli beje naten nga te flesh
diten hiq tet orshin jo te mundohesh te flesh
nje vit nga jeta prishet kur ti pi cigare
shoket qe je rritur do han zili te harrojn fare
a te than e mira dhe e keqja ska percaktim
shakaja ka kufi kurse tallja ska mbarim
te jem a te mos jem ceshtje qe nuk ka nje zgjidhje
te kesh a te mos kesh nje keng per jeten tende pa lidhje

a te than qe ne qiell sdo te kete me yje
se ato jan te mbulura nga miliona hije
kot sa perpiqeshe ato qe ti zije
e nesermja shpresojm te na sjelli tjeter shije
na vodhen buzeqeshjen dhe ne braktisem ndeshjen
kishim frik mos prishnim me ta marrveshjen
neve zgjodhem heshtjen dhe per kete un kam kureshtjen
jemi te pafat apo mos ta them shprehjen
qe tani edhe zoti po bejne mundje dore
nje djall edhe nje engjell po shetisin dore per dore
ne dyshes fati jon dhe jeta po behet malore
qe para disa vjetesh ma kishte then fallxhore
gjendja ekonomike sociale globale eshte banale
ndeshja eshte e shitur nuk skon ti ne finale
rruga e fundit eshte ne zyrat funerale
kushdo qe ti te jesh nuk shpeton merr fund babale

Per jeten qe jeton a ta than
se si do perfundoj a ta than
Lojtar ti ne nje loj a ta than
Po loja ishte shitur nuk ta than (x2)

sepse ti veten shikon veten nuk mbetem
ne mes te gjendem vetem sepse spo mendimin
as akrepat as peshkimet
po me zjen truri nga borxhet dhe nga harxhimet
njerzit hedhin leket per te rregulluar qimet
a te than qe jemi bere viktima marketingu
jemi zgjidhje shpejt si rezultat i nje mitingu
a te than qe FBI bashk dhe policia kan zarfe dhe kutia
me gjithe veprat e mia
a te than po edhe po ta than sta thane mire
nga lista e zeze cado qe te besh nuk kane per te te fshire
nuk ke zgjidhje prandaj ulu edhe dridhe sa her qe e can
behesh pishman per ate qe pive
bardh e zi zi jeta bardh e zi
erresire dhe poezi
mundohesh ne mes ta kafsheve te mbetesh njeri
a te than se shaesh dot me veten se sta mban
thjesht veten mendon edhe koken lart e mban

a te than qe po vjen dita qe duhet te cosh koken
te shikosh pak me qart gjendjen qe ka sunduar boten
gjoja kriz ekonomike fike dhe mos e shiko
vrapo te gjesh rrugdalje ose me sakt beji dalje
falje mos kerko po zhduku gjej nje vend edhe struku
a te than se ste kan then se kush gjeti ameriken
dikush hengri presionin edhe nuk tregoi kish friken
a te tahn se buda pinte dhe gjith diten flinte
dhe kur zgjohej mendonte skur flutoronte
a te than se enver hoxha dikur kishte thene
te besh ate qe thot po te mos te besh ato qe ben
a te than qe dnc ta kan len me pasoja
sa here qe futet beati te rreshket vargu nga goja
a te than qe kur pim hasha ne dhom flem ne dark me maska
deri sa te ket dali tymi ka ardhur prap nata
edhe duhet qe ta ndezim prap te shkruajm vargjet e diskut
a te than qe kur eshte gati per ta car jepja mikut jepja mikut

Per jeten qe jeton a ta than
se si do perfundoj a ta than
Lojtar ti ne nje loj a ta than
Po loja ishte shitur nuk ta than (x2)