TEKSTESHQIP

Daniel Kopsaj
Buke E Krype Prej Duarve Te Nanes
Lyrics

Sa e rand plaga e gurbetit
Per ata si e kan provu
Asnje her sma ka marr mendja
Se aj fat do mbin dhe mu!

Larg familjes mshkoj rinia
Zemra m’digjet nlot e mallit,
Mi ka vra andrrat nga merzia,
Tu fshi lot me djersn e badhit,

Bjeri botes ana anes
Rehati kurr ske me gjet
Buk e kryp prej durve t’nanes
Gja ma amel ska nket jet.

Bjeri botes ana anes,
Rehati kurr ske me gjet,
S’mun e flas gjuhen e nanes,
Rrugeve të huaja i huj kam m’bet.

Kujtoj shokt e femiris,
Vednlinjen ku rrita shtatin
Ma lodh shpirti prej vetmis
Sa pa fat e zgjodha fatin,

Deri kur me kalu jeten
Pa i çmall zemrat sy me sy,
Qysh me ra npaqe me veten
Smuj me nejt as smuj me u kthy
INFO
Këngën e kompozoi Fran Kodra.