Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Diamanti

Nje here dy hajdute
vodhen nje diamant
"Varferia jone, -thane-
kaq e pat!"

Gjithe gezim
shkuan ne shtepi,
por u degjuan zenka:
"Jo une... jo ti!

Andej po kalonte
nje kryegangster
t'i hidhnin para kembeve
nje vazo lulesh
s'i kish ndodhur ndonjhere

E hapi deren
i terbuar
(gjithe zemerimi
ne sy i ish shkruar)

"Po ju, ketu?!..."
u meken shoket per nje cast
"Ju more derra,
qe desh me vrate!"

Diamantit,
me nuk po i rrihej,
leshoi nje shkelqim verbues
qe sa me shume te shihej.

Nje mrekulli te tille
s'e kish pare i mjeri
i la te dy hajdutet
dhe u drodh i teri

E mori nder duar,
me te madhe qeshi,
mbylli deren tere force e tha:
"Mirembetshi!"

Shoket, gjithe turp
u pane ne sy,
u hodhen ne krahe te njeri - tjetrit
e derdhen lote qe te dy

- poezi nga Diellza Buduri


- Poezia u dërgua nga Diellza Buduri -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.3 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet