Tema: Poezi Për Gjyshërit


Gjyshes Sime

Gjyshes sime

Po me merr malli
Qe te sho
Po me merr malli te perqafoj
Te te thrras ne emer gjyshe
Ta kendoj kengen qe kishe gjithmon qef
Te cilen ta kendoja me zemer

Po nuk jam duke kuptuar sepse une jam ende e vogel
Ti koptoj keto gjera
Sepse kur te rritem edhe pak dua te di qdo gjë
Pse nuk e pava gjyshin e ti them disa fjal

Pse njeriu kur po plaka po vdeska
Pse nëna asgje nuk me flet per ty
Por do ti kuptoj me von keto gjera

Sa her visha te vizitoj ti ishe e par te dera
Kur mamaja thirri ne telefon dhe tregoj se kishe vdekur
Zemra ime e shpirti im u ben cop cop
Si nuk mundja ta pershendesja per her te fundit
Dhe ta them fjalen qe te dua

U ben 5 vjet e nuk kesh te vorrri yt
Ti bi ca lula e te tregoj se jemi te gjith mir
Me vjen shum turp pse nuk mund te vi te varri
E tani sa her shkoj te dajt veteem ti mungon
Fjala jem e fundit ishte te dua shumm gjyshe

- Poezi nga Diellza Gashi


- U dërgua nga Djellza -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Diellza Gashi


Komente 3