TEKSTESHQIP

Doza
Shum Vonë
Lyrics

Une e njoh mire veten time e di qe sjam perfekt
e pranoj, bej gabime, kerkoj falje te sinqert
nese te kam lene ne balte ose te kam dal nga fjala
me fal, mund t'kem pas halle me t'medhaja

Por t'gjithve na ngel qefi ndonjehere dhe kot pa lidhje
se t'gjith kemi ego prandaj nuk kerkojm per zgjidhje
qe n'penges te par disa t'braktisin per gjithmon
por miku i vertet te mbeshtet dhe kur gabon

Kemi dite te veshtira, sillu mire me t'gjith
une vertet u solla kshu, kush je ti te besh kritik?
mendoe mire kur flet keq dhe kur njerezit i lendon
neser mund t'ikin nga jeta e te t'ngelet peng per gjithmon

Sot dashurin e zevendesuam me krenarin
kemi mendjen vec tek paret por paret jan pa kuptim
lumturia e vertet fshihet diku brenda nesh
por ne kerkojm ta gjejme ne nje super mercedess

Jo une sjam me 15 vjec, naiv dhe mendjelehte
vibrimi im i larte jam tjeter njeri komplet
ki kujdes kur m'prek, shkarkoj elektricitet
shpirti im i vjeter s'vjen per here te par ne kete planet

Jam ne tjeter dimension, asnjehere sdo vdes
do jetoj metafizikisht, ne univers
nese ske kapacitet te kuptosh se cfare po them
do te thot qe spo vlereson ato qe Zoti te ka dhene

Pra nese do dike vertet...
Pse spo ja tregon?
Nese e adhuron kete jete...
Atehere pse spo e vlereson?
Nese do te besh dicka
qe vertet ty te ploteson...
Beje sot! Beje sot!
Se neser mund t'jet shum vone

Nese do te kerkosh falje...
Pse spo e kerkon?
Nese ndjen dashuri...
Atehere pse spo e dhuron?
Nese do te besh dicka
qe vertet ty te ploteson...
Beje sot! Beje sot!
Se neser mund t'jet shum vone

Nese ke ushqim, uje edhe nje cati lart kokes
je me i pasur se 46% se popullesis se botes
pra thuaj faleminderit, vleresoj ato qe ke
se neser mund te zgjohesh edhe mos te kesh as gje

Po behet marketing i fuqishem, ofrojn adrenalin
drog - arme - femra - trafikim, njerez t'rinj po humbasin jeten
por c'vlere ka jeta?
kur nena humbet femijen ne aksident me mjete t'shpejta

Kur cdo shkerdhate polic i lodhur nxjerr armen dhe qellon
ne emer te drejtesis ty jeta te perfundon...
kur vajza t'reja rrembehen me furgon
nuk i shef me kur familia, shiten ne prostitucion

Kur femijet rrin te kycur ne dhome, gjith diten ne i-Phone
prindrit nuk i respektojn, i mashtrojn
skujtohen asnjehere ti marrin ne telefon
din vetem te ankohen edhe pare te kerkojn

Por une po them ''MJAFT'' ulu pak qe ta mendosh
injorant s'je ne se sdi, je nese sdo qe te mesosh
te lulezosh...do te thot qe te ndricosh
te gjesh driten brenda vetes dhe pastaj ta reflektosh

Merr kurajo, kam besim, ke mundesi per te ndryshuar
kerkoj falje vetes per vitet qe deme ke cuar
perqafoj njerezit e aferm qe per ty sakrifikuan
dhe vlereso cdo pjate gjell qe nena te ka gatuar

Pra nese do dike vertet...
Pse spo ja tregon?
Nese e adhuron kete jete...
Atehere pse spo e vlereson?
Nese do te besh dicka
qe vertet ty te ploteson...
Beje sot! Beje sot!
Se neser mund t'jet shum vone

Nese do te kerkosh falje...
Pse spo e kerkon?
Nese ndjen dashuri...
Atehere pse spo e dhuron?
Nese do te besh dicka
qe vertet ty te ploteson...
Beje sot! Beje sot!
Se neser mund t'jet shum vone