TEKSTESHQIP

Doza
Merr Frymë
Lyrics

Shqipe cohuni nga kafet, nga llotot, nga thashethemete
zgjohuni, bashkohuni ndryshe ky sistem nuk shembet
se kam fjalen per protesta as per akte terroriste
zgjidhja eshte shpirterore, zgjidhja jo nuk eshte fizike

Vetes bej nje ritje, lexo libra - legjenda dhe mite
diturit sekrete, historit epike, numerologji - astronomi
simbolet masonike, thellesit filozofike
dhe bazat matematike

behu kojshient qe ke trup drite dhe qe je pjese e gjithesis
s'e shikon qe na shtyn te behemi pjese e shoqqeris
puno konsumo, shumezo - vdis
limitojn aftesit dhe qellimet e rinis

Na pergatisin qe te vegjel per punesim dhe skllaveri
pa fantazi pa kreativitet pa dituri
pa kuriozitet spontan, pa intuit dhe empati
plot urrejtje, lakmi, me vjen turp qe jam njeri

Duan te jemi injorant, materialist dhe besimtar
atdhetar te zjarrt dhe te bindur si sushtare
football dhe telebingo, popullatat te zbavisin
qe mos ta ken mendjen nderkohe qe po i grabisin

Jena kombe me histori, si u katandisem kshu
po ta dinte Skenderbehu, as nej dite sdo kish luftu
por ti kenaqesh me nje cape buke dhe rri gjith diten dru
mendon se je i lire por ke pranga ne tru

Merr fryme
ndjehu perseri i gjalle
perseri i gjalle, je akoma gjalle
Une marr fryme
ndihem perseri i gjalle
perseri i gjalle, jam akoma gjalle x2

Mafiozat qeveritar, ushqehen me luge floriri
populli jeton me buke te that dhe drite qiriri
une kur skam votuar, asnjehere nu kdo votoj
keta legena e meritojn ti vrrases me buke ne goje

Kryeministri, Presidenti, Guvernatori dhe shum Ministra
jan trafikant droge, vrrases edhe terrorista
por ne media reklamohen, si shpetimtar
ne t'vertet jan kanceri i popullit Shqiptar

Nese do te besh ndryshim atehere mosi mbeshtet
mos i mbaj leket ne bank, mbaji leket ne jastek
beje pazarin te tregu, jo me ne supermarket
fike televizorin informohu n'interenet

Pyete veten ku jam? kush jam? pse erdha ne kete planet?
dhe kush eshte me te vertet qellimi qe kam ne jete
na kane bere shplarje truri, brez mbas brezi humbem rrugen
hap syt ndergjejsohu, mjaft si dele ndoqe turmen

Mos kerko te ndryshosh boten jo, eshte e pamundur
por nese ndryshon veten per boten do t behet shembull
jemi femijet e diellit, qe te gjithe banoret e tokes
gardianet e natyres zgjohu vija gishtin kokes

Nuk te them se jam me i zgjuar se ty, mos me keqkupto
as te them te me besosh, po je kurioz futu kerko
orientohu mos humbe kohe, behu sa me shum i ditur
po vin ditet e fundit...PERGATITU!

Merr fryme
ndjehu perseri i gjalle
perseri i gjalle, je akoma gjalle
Une marr fryme
ndihem perseri i gjalle
perseri i gjalle, jam akoma gjalle x2