TEKSTESHQIP

Doza
Pilula Blu
Lyrics

this is your last chance
after this there is no coming back
you take the blue pill
the story ends...
you wake up in your bed and you believe what you want to believe
you take the red pill
you stay in your wonder land
and i show you how deep the rabbit whole goes...

jeta ne planetin tok ka degraduar ska cilesi
interesi monetar ka tejkaluar qdo kufi
humanizmin po e shtyp
kapitalizmi ska drejtsi
ne ket Pseudo-Utopi qe sod e quajm shoqeri
Torturohesh po njesoj sit jesh i kyqur ne nje dhom plot merimanga kur ke araknofobi
jena zombi pa ndergjegjje, pa ndjenja dhe fantazi
skllever te plutokracise qe luftojm per pushtet dhe pasuri
pertej dijes bazike dhe eksperiences
njerzimi sod eshte ne nivelin me't ulet t'inteligjences
Qellimisht i shp'lajn trut rregullisht
ne shkoll ste kan mesuar asgje me shum veq se sa duhet te dishe
qe te jesh nje vegel e sistemit dhe krenar njekohesisht
konsumator, taksapagues
dhe i bindur verberisht
me beso sjam pesimist
as un zdua ta pranoj
por qdo dit edhe me shum kto teori po i vertetoj

REF:
te gjith po i luten zotit, por veq djalli po pergjigjet
po kerkojn te gjejn rrugdalje
po kan blloku te gjitha shtigjet X2

jam i sigurt qe edhe ti qe pom degjon e ke kuptuar
qe drejtimi i kesaj bote eshte plotesisht i orkestruar
ne forma shum banale me terma sub-minimale
diktimi i shoqerise quhet ingjinjeri-sociale
jena statistik askush nuk na llogarit
ne anë te teknologjise na eksterminojn per dit
fluoridi ne uj ka efekte terminale
gradualisht te kalcifikojn gjendrren pineale
prodhojn kimikate shendetin per te na shkaterruar
me ushqim sintetik gjenetikisht te modifikuar
thithim qdo sekond ajer te kontaminuar
po na s'murin qe t'na shesin ilaqet qe kan prodhuar
po ne mediat zyrtare nuk flitet per keto qeshtje
sepse i kercenohet jeta nese nuk qendrojn ne heshtje
kjo sesht gazetari po eshte nje fazad gjigande
televizionet dhe portalet instrumenta propagande

REF:
te gjith po i luten zotit, por veq djalli po pergjigjet
po kerkojn te gjejn rrugdalje
po kan blloku te gjitha shtigjet X2

ti mendon se kryeministri apo presidenti
jane ne maj te piramides
ne fakt ndodhen midis popullesis dhe elites
nuk marin asnje vendim jan administrator frontmen-a
te erresires jo drites
te mbajne te angazhuar me iluzione qe asnjeher te dyshosh, te pranosh jeten siq ta kan treguar mos te kundershtosh por te punosh ndryshe smunde te mbijetosh do paguash nese do qe te jetosh
na kan bo lavazh truri specifik sipas gjinis
steriotipet instalohen ne vitet e femirise
te tregojn: si te sillesh, qat besosh,ku te drejtohesh,ke te ndjekesh, kete votosh, si te mendosh, si te nenshtrohesh
meshkujt i kan bindur se duhet te jen gangstera
,te shesin drog dhe t'ngasin mjete te shtrejnta
te harbohen te drogohen pa pik pergjegjesije
edhe femrat i trajtojn si objekte kenaqesije
ndersa femrat i kan bindur qe sjan te bukra pa make-up
dhe ne shoqeri smun te ecin po nuk provokuar pak
i kan bindur se esht normale te pozojn lakuriq
po se kuptojn qe shesin trupin edhe shpirtin njekohesisht
sinqerisht jam i zhgenjyer edhe jam i distancum
hapa syt veq qat shikoja se te gjith ishin ne gjum
nuk duan te qlirohen nga prangat qe kan ne tru
me siguri ne vend te neos do zgjedhin pilulen blu
(blu x3)

REF:
te gjith po i luten zotit, por veq djalli po pergjigjet
po kerkojn te gjejn rrugdalje
po kan blloku te gjitha shtigjet X2

outro:
f**k it bro let me quajn te cmendur,let me quajn jasht mode, let mendojne se jan te zgjuar, leri te gezohen
SE INJORANCA ESHTE PARAJS
me vjen keq per ju
uroj te gjeni driten
uroj qe nje dit te zgjidhni pilulen e kuqe
e te shikoni vet se sa thell shkon vrima e lepurit
yeah

DËRGOI: