A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Nata E Ustikes Nga Petro Marko

Ata u denuan se kerkonin te mbronin atdheun, lane pas lirine, familjen, jeten. Te burgosurit qe jetojne ne nje kafaz fizikisht e menderisht jetojne ku te duan. Keshtu na i tregon Petro Marko jeten e erret te qelise, permes ndjenjave permes dhimbjes, humbjes loteve. Por deshperimi s'ka kufij kur sheh se po largohesh nga vendi yt me duar te lidhura drama e hidhur e jetes se Petro Markos permbledhur ne nje veper te veteme. Me mijera ngasherima kerkonin nje dashuri pasionante qe te heshtnin, nje dashuri qe tejkalon hekurat e qelive e te birucave, nje dashuri qe lidhi dy njerez nga bote te ndryshme por me fate te njejta. Mendimet e guximshme te Petro Markos linden si nje rryme e re ne letersine shqiptare, frymezuan shume lexues, dhe nxiten shume krijues.

- ese nga Egla Lile


- Poezia u dërgua nga Egla Lilaj -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019