Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Eliza Hoxha
  • Vendlindja:
  • Prishtinë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 45 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 5 Mars 1974
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♓ Peshqit
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  91
Këndon kryesisht: pop

Eliza Hoxha është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Eliza Hoxha kreu shkollimin fillor dhe të mesëm në Prishtinë, ndërsa shkollimin e lartë e përfundoj jashtë shtetit në vitin 1994. Pas një qëndrimi të gjatë në Blegjikë, Eliza u kthye në Prishtinë ku edhe po bëhej gati për lansimin e këngës së saj të parë. Elizën e njohin të gjithë. Një bukuroshe, e thjeshtë, e veshur me një palë pantallona të shkurtra, çizme të gjata dhe një sako të kombinuar. Kjo ka qenë arsyeja se pse në fillim të karrierës së saj është vlerësuar shumë mirë nga njohësit e muzikës për zërin dhe stilin e saj unik. Përveç bashkëpunimeve dhe projekteve shumë të bukura që ka sjellur Eliza për publikun shqiptar, ajo ka qenë gjithashtu autore e disa këngëve siç janë “Të dua veç ty“, “Rruga e zemrës“ bashkëpunim me Rosela Gjylbegun si dhe ka qenë autore e këngës “Ike ti“ të Elsa Fazlia. Përveç muzikës profesioni I saj siç të gjithë e dimë është ariktektura. Ajo ka studiuar programin Master në Belgjikë dhe pas një kohe ishte kthyer në Kosovë për të dhënë kontributin e saj për vendin. Dhe pikërisht për këtë, për veprimtarinë e saj të suksesshme në profesionin si arkitekte në Prill të vitit 2010 u nderua me çmimin për “Arkitekturë edukative dhe promovim të arkitekturës në Kosovë“ nga “Shoqëria e Arkitektëve të Kosovës“. Si një emër shumë I njohur në skenën e muzikës Shqiptare, Eliza Hoxha sa herë që ngjitet në skenë dhuron emocion të veçantë si me zërin ashtu edhe me imazhin e saj. Ndërkaq përkushtimi I saj për vendin është vënë në dukje edhe pas realizimit të disa projekteve që ajo i ka bërë për Prishtinën dhe për Kosovën. Projektet si “E ardhmja jemi ne“, “E dua këtë vend“ dhe “Ëndrrat“ ishin pjesë e disa kampanjave sociale në Kosovë që bënin thirrje të rinjëve të mos e braktisin Kosovën dhe gjithashtu ishte pjesë e një kampanje për komunitetin “Doën Syndrome Kosova“ si ndihmë për të gjithë fëmijët që janë të prekur nga ky sindrom. Eliza nuk ka qenë shumë aktive kohëve të fundit në muzikë pasiqë më shumë I është kushtuar profesionit të saj si arkitekte dhe gjithashtu është edhe ligjëruese pranë “Universitetit të Prishtinës“, fakulteti I Arkitekturës. Eliza është prezente në skenën Shqiptare në festivale si profesioniste që nga viti 2003.

Në Qershor 2003, Eliza Hoxha merr pjesë në VFM 2003 me këngët "Ti Po Shkon" dhe "Ende". Kështu e nisi udhëtimin e saj nëpër festivale dhe duke sjellur këngë dhe projekte të tjera për publikun shqiptar.

Në vitin 2000, Eliza Hoxha publikon albumin "Ti Po Shkon".

Në vitin 2000, Eliza Hoxha publikon albumin "No. 1".

Në vitin 2003, Eliza Hoxha publikon albumin "100%".

Në Dhjetor 2006, Eliza Hoxha merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Hajde Sonte".

Në Maj 2008, Eliza Hoxha merr pjesë në VFM 2008 me këngën "Hajde Sonte".

Më datë 6 Maj 2007, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Per Ata Qe S'jane".

Në Nëntor 2008, Eliza Hoxha merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Shko".

Në Maj 2009, Eliza Hoxha merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Deshperimi".

Në Maj 2010, Eliza Hoxha merr pjesë në VFM 2010 me këngën "Deshperimi".

Në Dhjetor 2009, Eliza Hoxha merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Deshperimi".

Në Maj 2010, Eliza Hoxha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 me këngën "Deshperimi".

Më datë 13 Nëntor 2009, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Homazhe Per Prishtinen".

Në Nëntor 2009, Eliza Hoxha & Rosela Gjylbegu marrin pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Rruga E Zemres".

Në Qershor 2011, Eliza Hoxha & Rosela Gjylbegu marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Rruga E Zemres".

Më datë 23 Nëntor 2009, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Sonte". Videoklipi u prodhua nga Pixels Production.

Në Dhjetor 2009, Besa & Eliza Hoxha marrin pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Në Mes".

Në Dhjetor 2009, Pirro Cako, Eliza Hoxha & Rosela Gjylbegu marrin pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Nje Tjeter Jete".

Më datë 26 Tetor 2010, Eliza Hoxha publikon videoklipin "E Dua Kete Vend".

Më datë 14 Janar 2011, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Te Dua Veq Ty". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga vetë Eliza Hoxha. Videoklipi u prodhua nga Pixels Production. Me këtë këngë, Eliza Hoxha merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Qershor 2011, Eliza Hoxha merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Perballe Vetvetes".

Më datë 25 Nëntor 2011, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Nuk Mundesh", në bashkëpunim me Dj Dalool. Muzika e këngës u punua nga Dj Dalool, Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga vetë Eliza Hoxha. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 27 Nëntor 2011, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Un Jam Si Ti", në bashkëpunim me Etnon.

Më datë 17 Shkurt 2012, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Himni Im".

Më datë 22 Maj 2012, Eliza Hoxha publikon videoklipin "E Ardhmja Jemi Ne".

Në Nëntor 2012, Eliza Hoxha merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Mbetem".

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 28 Shkurt 2013, RTV21 Stars publikon videoklipin "Vendi Im".

Më datë 7 Shkurt 2014, Eliza Hoxha & Roderika Ukelli publikojnë videoklipin "Heal The World", në bashkëpunim me Xixellonjat.

Më datë 16 Maj 2014, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Heshtja E Kanges". Muzika e këngës u punua nga vetë Eliza Hoxha, teksti u shkrua nga vetë Eliza Hoxha, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila.

Më datë 4 Korrik 2014, Kosovas Philanthropists publikon videoklipin "Hand To Hand". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Eliza Hoxha.

Më datë 6 Tetor 2016, Eliza Hoxha publikon videoklipin "Ecjen Ti Vazhdo".

Në Shtator 2016, Eliza Hoxha merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Vendi Im".

Në Dhjetor 2018, Eliza Hoxha merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Peng". Një dashuri e mbetur peng e shkruar në nota e vargje nga vetë Eliza Hoxha.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  qlirche  

Komente

6

Profili

Twitter

Shto profile

të tjera


Më shumë artikuj nga Eliza Hoxha »


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet