Elsa Lila
Elsa Lila
Elsa Lila
  • Vendlindja:
  • Tiranë
  • Jeton në
  • Itali
  • Mosha:
  • 42 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 15 Qershor 1981
  • Horoskopi:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop e lehtë
Elsa Lila është këngëtare shumë e njohur. Elsa Lila, bije artistesh klasike, u familjarizua shume shpejt me evenimentet e rendesishme artistike duke marre pjese ne aktivitetet qe organizonte i ati (Edmond Lila nje tenor me reputacion te spikatur nderkombetar). Talenti i saj zbulohet nga kompozitori Valentin Veizi gjate Festivalit te Femijeve ne Tirane. Ne vitin 1997 ajo ndjek te atin ne Itali, vit ne te cilin tragjikisht humbet dhe te emen. Ajo i ka dedikuar nje kenge mamase se saj. Me pas atdheu i saj i dyte u be Italia ku dhe ajo eshte e vetmja kengetare shqiptare pas Ana Oxa-s qe ka marre pjese ne Festivalet e Kenges ne Itali (Festival di Sanremo). Elsa Lila eshte shume aktive ne promovimin e muzikes shqiptare neper bote.

Në Dhjetor 1996, Elsa Lila merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Pyes Lotin" dhe fiton cmimin e pare me kengen e kompozuar nga Valentin Veizi.

Në Dhjetor 1997, Elsa Lila merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Larg Urrejtjes" dhe fiton cmimin e pare.

Në Nëntor 1999, Elsa Lila merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Vetem Nje Fjale".

Ne vitin 2001 u dekorua nga Presidenti i Shqiperise me titullin “Ambasadore e muzikes se Shqiperise ne bote” duke u bere keshtu nje qytetare e botes e lindur ne Shqiperi dhe e realizuar ne Itali.

Pjesemarrja e saj e pare ne Sanremo u realizua ne vitin 2003 me kengen “Valeria” dhe e dyta me kengen “Il senso della vita” e cila u klasifikua ne naten e dyte dhe ishte nje sukses i vertete.

Në vitin 2003, Elsa Lila publikon albumin "Elsa".

Ne vitin 2008 Elsa Lila prezantoi per te dyten here evenimentin me te madh artistik te vitit: Festivalin e Kenges ne Radiotelevizion.

Në Dhjetor 2022, Elsa Lila merr pjesë në Festivalin e 61-të në RTSH me këngën "Evita".

Në Dhjetor 2023, Elsa Lila merr pjesë në Festivali I 62-Të Në Rtsh me këngën "Mars".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Elsa Lila »

Komente 6