Tema: Poezi Për Politikën


Politika Qe Paqe S'ben Kurre

Politika paqe s'ben kurre
Luan me fjalet bukur
Paq
Hakerrehet shkak e pa
Shkak
Atehere.kur fjale qesh
Ajo Vervitet si i marri plesht
Heshtur eshte e s.eshte
Asnjehere
E dot se dallon qarte
Se hedh e mbledh vrer
Ajo te vjell e te ve perpara
Si gomari kale qe ndjek
Nga prapa
I marri ai qe poitike ben
I Varfri ai qe paqe me te s.ben
Me te mund te besh miq e krushqi
Pa lodhur e djersire te vesh dhe pasurine
E kjo politika qe cirret
E bertet
Kur gjerat si shkojne mbare
Popullin ze e theret
I qan hallet persembari
Nga qershori e te janari
E tepron me te bertitura
Me fjale e antagonizma
Si e thote nje fjale populli
Benzine zjarrit nuk i leshohet
S.qahet vdjekja per se gjalli
Fjala e mire nuk mbush
Stomakne
Por ne paqe te ve ne gjume
Politike qe paqe s'ben kurre...

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0