A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Flamurin

Flamuri Pamvarsise

S'eshte e thene te jeshe ne ball
dhe ne fund s'ka gje qe je,
mjafto ne te jeshe krenar
qe sot ke nje atedhe,
qe sot ke nje flamur,
qe sot e ke nje gjuhe,
e ke tashme nje emer
te quhesh shqipetare.

S'eshte e thene te jeshe rrenje,
as dege le te mos jeshe,
mjafto nje shkop i drujte
flamurin lart ta ngrejshe.

nuk i shkon te kete pronar
shqipojes dykrenare,
eshte prone e gjithe breznive
qe e sollen gjer te ne,
eshte simbol i lashte kushtrimi
i ndergjegjes atdhetare.

Flamuri s'eshte trofe,
as dhurate nga qielli s'eshte,
eshte engjull roje i kombit
qe velvitet mbi atedhe.

Flamurin ta mbajme lart,
pa dallim krahine,
pa ngjyra partishe,
nga cdo ane ta rrahin
ererat e lirise..

- poem written by Faik H.Kuqi


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  9

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019