A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Nate Vere

A te kujtohet nje nate vere
tek rrinim bashke
buze detit,heshtur?
nje yll u keput nga kup'e qiellit
ti klithe e magjepsur:
Veshtro!-me the,
une s'tu pergjigja,
Veshtro ne qiell!-thirre nxituar,
nderkaq une syte e tu po shija,
nuk kish ne qiell gje me t'praruar.

Mandej,kur hena flakeroj
mbi val't e detit madheshtore,
a te kujtohet sa u mahnite:
Veshtro!-me the,
une s'tu pergjigja,
veshtro ne det!-thirre rrembyer,
por une ngazellimin tend sodisja,
nuk kish ne det gje me t'perkryer!

- poem written by Faik H.Kuqi


Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019