A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Ne Ndjekje Te Diellit

U rrit ne nje lugine te ngushte
mes malesh.
Pa diell,
se dielli nje hap e kishte
nga njera kreshte mali
pas tjetres tu hidhte.
Dhe ne lugine
perseri erresine.
I etur per drite,
i mardhur sic ishte
vendosi nje dite
diellin te ndiqte.
Dhe rendi e rendi,
rendi sa mundi,
por dot s'e arriti;
dhe sosi me s'fundi
buze detit deshtuar,
kur dielli tashme
sa kish perenduar;
ish kredhur,ish shuar
atje tej ne dete
e vetmja enderr qe pati ne jete...

- poem written by Faik H.Kuqi


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019