Fanfara Tirana
Fanfara Tirana
Fanfara Tirana
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: jazz
Fanfara Tirana është grup artistësh i njohur. Fanfara Tirana është një grup i formuar në vitin 2002 në Tiranë, Shqipëri. Repertori i grupit varion nga muzika tradicionale e dasmave te kaba, improvizimi me klarinetë tipik i Shqipërisë së Jugut, por mund të gjesh ndikime dhe aranzhime që vijnë nga dub, xhazi dhe muzika popullore ballkanike në përgjithësi.

E lindur si degë e Bandës së Ushtrisë Shqiptare, ajo më pas nxori bashkëpunimin me bashkatdhetarin tashmë të njohur Hysni "Niko" Zela, këngëtar kryesor i Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare dhe Mjeshtër i Madh i Arteve.Në vitin 2007 u publikua Dasma Shqiptare., puna e tyre e parë në studio, për labelin gjerman Piranha. Pas suksesit të tyre me publikun e gjerë në ngjarje të tilla si festivali Roskilde në Danimarkë, Sziget në Hungari dhe shfaqjet në karnavalin e Venecias, Womad dhe shumë skena të tjera ndërkombëtare, ata kanë vendosur të kthehen në studio për një album të dytë, të riorganizuar më vonë në bashkëpunim me Transglobal Underground, një formacion historik britanik i dedikuar eksperimentimit elektronik dhe ripërpunimit të tingujve që vijnë kryesisht nga Lindja. Rezultati i kësaj tenxhere është Kabatronics, i lëshuar në shkurt 2013 për World Village/Harmonia Mundi dhe i ndjekur nga një turne evropian.

Formazione:
Hysni (Niko) Zela: voce
Fatbardh Capi: sax soprano, sax alto, clarinetto
Gezim Haxhiaj: sax alto, clarinetto
Skender Halili: sax, clarinetto
Xhemal Muraj: tromba
Gazmor Halilaj: tromba
Roland Shaqja: sax baritono
Mark Luca: flicorno baritono
Pellumb Xhepi: flicorno baritono
Artan Mucollari: flicorno tenore
Devis Cacani: basso tuba
Kujtim Hoxha: percussioni

Album:
2008 - Albanian Wedding Piranha - 2008
2013 - Kabatronics World Village/Harmonia Mundi - con i Transglobal Underground

Në vitin 2007, Fanfara Tirana publikojnë albumin "Albanian Wedding".

Më datë 13 Tetor 2012, Fanfara Tirana publikojnë videoklipin "No Guns To The Wedding".

Në vitin 2012, Fanfara Tirana & Transglobal Underground publikojnë albumin "Kabatronics".

Më datë 26 Shtator 2013, Fanfara Tirana & Transglobal Underground publikojnë videoklipin "Weeping Willow Tree".

Më datë 4 Prill 2023, Shkodra Elektronike publikojnë videoklipin "Vaj Si Kenka Ba Dynjaja", në bashkëpunim me Fanfara Tiranën. Muzika e këngës është shkruar nga vetë Shkodra Elektronike. Produksioni audio u realizua nga vetë Shkodra Elektronike.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0