Gent Fatali
Gent Fatali
Gent Fatali
  • Vendlindja:
  • Prishtinë
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 29 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Maj 1994
  • Horoskopi:
  • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Gent Fatali është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Genti kreu shkollën fillore në "Meto Bajraktar" në Prishtinë. Ka përfunduar shkollën e muzikës "Prenk Jakova" drejtimi Piano. Ka përfunduar kursin e aktrimit në teatrin Dodona. Dhe shkollën e mesme e ka përfunduar në shkollën "Sami Frashëri" poashtu në Prishtinë. Tani vijon fakultetin në UP drejtimi Ekonomi. Genti si gjithë të tjerët, merret me muzikë prej moshës shumë të vogël. Në vitin 2003, Gent Fatali së bashku me ish-partnerin e tij në muzikë Cyclone apo Sajki krijuan grupin "SNF" (Sajk n'Fatal). Publikuan disa suksese, por në vitin 2007 vendosen qe ti dedikohen karrierave te tyre si soliste. Pas shkëputjes nga grupi Fatali kalon në labelin e njohur të suksesshëm "Authentic Enterainment", në krye me 2po2, Capital T & Mixey, ku pastaj dhe ndryshoi emrin duke lënë mbrapa "Sajk Fatalin", dhe për të vazhduar me nofkën që tani e mban pra Gent Fatali. Këngët që i krijoi në këtë label janë dy bashkpunimet e suksesshme me Capital T: "Çka don Ajo" & "Don't waste my time", duke vazhduar pastaj me: "Master Control", "Plisat in Pris", "I ka krejt" dhe disa këngë të tjera. Por prapë jo gjithqka shkoj mirë Genti në vitin 2015 largohet përfundimisht nga labeli duke lënë mbrapa hitet e krijuara nga ky label, arsyet e largimit nuk dihen mirëpo një gjë që dihet janë këngët e suksesshme të krijuara nga ky label. Nuk kalon shumë kohë dhe Genti nënshkruan me labelin e njohur "Max Production" nga Shqipëria, ku shprehet tejet i kënaqur me këtë label, ku janë dhe këngëtarët e suksesshëm si: Dhurata Dora, Samanta Karavella, Filloreta Raçi(Fifi), Blasta dhe shumë e shumë të tjerë.

Më datë 9 Gusht 2015, Capital T publikon videoklipin "Çka Donë Ajo", në bashkëpunim me Gent Fatali. Muzika e këngës u punua nga Granit Derguti, teksti u shkrua nga Capital T, Gent Fatali, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 23 Nëntor 2015, Gent Fatali publikon videoklipin "I Ka Krejt".

Më datë 3 Qershor 2016, Gent Fatali publikon videoklipin "Fishekzjarre", në bashkëpunim me Dj Eri Dee. Muzika e këngës u punua nga Alandy, Eri Dee, teksti u shkrua nga vetë Gent Fatali. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 2 Korrik 2016, Samanta Karavella publikon videoklipin "Na E Dina", në bashkëpunim me Gent Fatali. Muzika e këngës u punua nga Samanta Karavella, Gent Fatali, teksti u shkrua nga Samanta Karavella, Gent Fatali. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 7 Janar 2017, Gent Fatali publikon videoklipin "Ex". Teksti u shkrua nga vetë Gent Fatali.

Më datë 29 Prill 2017, Gent Fatali publikon videoklipin "Balerina", në bashkëpunim me Lazy. Muzika e këngës u punua nga vetë Gent Fatali, teksti u shkrua nga Gent Fatali, Çartani. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 2 Gusht 2017, Gent Fatali publikon videoklipin "Rakia", një këngë e kënduar shumë vite më parë nga Xeni. Ripërpunimi i këngës së Gentit ka rezultuar më i suksesshëm se versioni origjinal. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 24 Janar 2018, Gent Fatali publikon videoklipin "Sa Jena T'ri". Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 7 Prill 2018, Gent Fatali publikon videoklipin "Zemer E Thyme".

Më datë 21 Korrik 2018, Gent Fatali publikon videoklipin "Na Vjen Dita (Bella Ciao)", në bashkëpunim me Bes Kallaku. Muzika e këngës u punua nga Mixey, teksti u shkrua nga Gent Fatali, Bes Kallaku, Mixey, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 16 Mars 2019, Gent Fatali publikon videoklipin "Ma Jolie". Teksti i këngës u shkrua nga Gent Fatali. Produksioni audio u realizua nga Alandy. Për xhirimin e videos muzikore është angazhuar Kotorri që e ka bërë regjinë.

Në Maj 2019, Gent Fatali merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Rakia".

Më datë 21 Qershor 2019, Gent Fatali publikon videoklipin "Pak Ma Afer". Tekstin e kësaj kënge e ka shkruar vetë Genti, ndërsa për miksimin dhe masterizimin është përkujdesur Apollo. Videoklipi është shoqëruar me një video mjaft të veçantë, pikërisht për kohën e verës. Këtë të fundit e ka realizuar produksioni ‘MAX Production’.

Më datë 2 Gusht 2019, Gent Fatali publikon videoklipin "Diamanta". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gent Fatali.

Më datë 8 Gusht 2020, Skerdi & Gent Fatali publikojnë videoklipin "Melodia". Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alandy.

Më datë 28 Prill 2022, Gent Fatali & Fifi publikojnë videoklipin "Pikture". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Gent Fatali & Filloreta Raçi (Fifi) kanë realizuar bashkë muzikën dhe tekstin e kësaj kënge. Produksioni audio u realizua nga Apollo & Mixey.

Në Maj 2022, Gent Fatali & Fifi marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "Pikture".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: ismeti19 ismeti19  Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 8