Më mbaj mend (për 1 muaj)

Florian Kavaja - Rrugen Drejt Detit Mora Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  55

Rrugën drejt detit mora
qelli,ç'u errsua
për nënat dhe fëmijët
deti ç'u qetsua

Dhe ky det, o det i zi
që i more gra', fëmij
nënën, babën ku i lat
që i thavën lotët prap

Ref: (2x)
Dhe kjo Italia
qoftë e mallkuar
presin që të gjith
detin për t'kaluar

O' Otranto, Otranto ti
pse s'mendon për k'ta fëmij
kishin marr rrugën e Zotit
për të shkuar n' Itali

O' Otranto, fat' i zi
që i more gra, fëmij
nuk pate pak durim ti'
që të m'brinin në megrim

Ref: (2x)...

Erdh' aberi në Shqipri
''u mbyt trageti përsëri''
'' O Zot o Perëndi ''
që u bë kjo tragjedi

Nënat veshur me të zeza
bregutt' detit qajn, vajtojn
hedhin lule rrethë bregut
që fëmijët ti kujtojn

Ref: (2x)...


Ky tekst u dërgua nga Tvkc.Al


Akordet:

C
Rrugën drejt detit mora
G
qelli,ç'u errsua
Dm G
për nënat dhe fëmijët
Am
deti ç'u qetsua

C
Dhe ky det, o det i zi
G
që i more gra', fëmij
Dm G
nënën, babën ku i lat
Am
që i thavën lotët prap
C,G,Dm,G,Am,C

Ref: (2x)
C
Dhe kjo Italia
G Dm
qoftë e mallkuar
G
presin që të gjith
Am
detin për t'kaluar
C,G,Dm,G,Am,C

C
O' Otranto, Otranto ti
Cm G
pse s'mendon për k'ta fëmij
Dm G
kishin marr rrugën e Zotit
Am C
për të shkuar n' Itali

C
O' Otranto, fat' i zi
G Dm
që i more gra, fëmij
G
nuk pate pak durim ti'
Am
që të m'brinin në megrim
C,G,Dm,G,Am,C

Ref: (2x)...

C
Erdh' aberi në Shqipri
G
''u mbyt trageti përsëri''
Dm G
'' O Zot o Perëndi ''
Am C
që u bë kjo tragjedi

C
Nënat veshur me të zeza
G
bregut t' detit qajn, vajtojn
Dm
hedhin lule rrethë bregut
Am
që fëmijët ti kujtojn
C,G,Dm,G,Am,C

Ref: (2x)

Florian Kavaja - Rrugen Drejt Detit Mora
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Rrugen Drejt Detit Mora".
3. Video është e këngës "Rrugen Drejt Detit Mora", por nuk këndohet nga Florian Kavaja.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Florian Kavaja:


Komente 0