Tema: Poezi Për Atdheun


Zogjet Po Ikin

Nje ndjenje e çuditshme me bjer ndermend
Shpirti po me dhemb...
Stuhit e medha po afrohen
Kujt ti drejtohem
Me thuaj ti...
Sa enderrat u shuan, zemrat u perveluan
Prej kur ishim femije...
Retë e zeza po afrojn
Mbi qiellin tone
A po i sheh edhe ti?!
Zogjet po ikin, po ikin large
Te gjejne ngrohtesi, qe kurr nuk ua fale ti!

Shume zëra po vijn
Nga te gjitha anet
A po i ndegjon edhe ti?!
Zhurme neper qytet
Zhurme ku po jetojm
Frika me kaplon
A po e ndjen edhe ti?!
Kafen ne mengjes me s'mund ta pi n'ballkon
Se zogjet s'po kendojn
Zëri i tyre po me mungon
Kan ikur pergjithmone.
Me vjen te bertas, se zemra po me plas
Askush s'me ndegjon
Se kjo Bote e shurdher vepron
Vetem si ajo don.

Toka ime shenjet
Vendi im i shtrenjet
Nje dite do te lind dielli perseri,
Fushat do te gjelberojn
Pemet do te lulezojn
Dhe Zogjet do kthehen prap
Do e nisin kengen qe ne gjysme e lan.

H.Rexhepi
25.02.2017

- Poezi nga Heroina Rexhepi-Neziri


- U dërgua nga Herorex81 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Heroina Rexhepi-Neziri


Komente 0