Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin


Urime Shqiperi

Shqip po flasim e po kendojm
jemi shqiptar kemi te drejt te festojm
ditelindjet tona te paharruara
qe ne zemer i kemi te shenuara


Nga thellesia e zemres ditelindjen ta uroj
nje shqipe e arte ne qielll fluturoj
nje ide nga zemra vashes iu dha
mendja i shkonte te bente dicka

Flamuri kuq e zi po valvitet
gjaku as nuk po derdhet as nuk po shittet
jemi nje kkombb e kemi nje fe
jetojm ne nje ved te quajtur atdhe

vendi i shenjte ku ne po jetojm
ditelindjen me te madhe te shtetit sot po e festojm
100 vjetori qe ne e prismin
endrrat tona kurr qe nuk vdisnin

Jemi shqiptar kesaj toke i perkasim
kemi nje emer dhe shqip ne bertasim
kemi nje histori te mbushur me lot
e ne pavarsin po e festojm sot

Urime nga zemra e nga thellsia
urime shqiperi te qqoft Paavarsia
100 vjetorin qe ne e prisnim
me krah te hapur ate e therrisnim.

Vallzojm vallen shqipe
ku qdo shqiptarit i takon
kendojm kengen e flamurit
ku qdo njeri e gezon.

Urim Shqiperi sot ne po vallzojm
kjo eshte dita
qqe 100 vjetorin ta festojm...

- Poezi nga Herolinda Laqaj


- U dërgua nga Herolinda1 -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim