Izet Rraci Poezi
Izet Rraci

Tema: Poezi Për Atdheun


Më Kerkoni

Ndër premtimet që të kam dhënë
Vetem nje ta rujta nene
Ate premtim po ta kthej ne veper
Larg atdheut nuk rri tjeter
Vije ti puthi gur e dhe
Ne token time ku kam le
Nenen time ku e kam sa i vetmuar pa te jam
Do tja ndez prap zjarrin votres
Tja kthei gezimin vellait e motrese
Mergimtart ti ftoi ne valle
Per mua s paska dite ma te madhe
Do te kerkoj nder mal e fusha
Do ti eci pllamb per pellambe
Në daç ne fusha t dukagjinit
Në daç drenices aty jam
Me kerkoni ke ujvara
Ne dege te Mirushes uje tuj pi
Deri ti shterri te gjitha krojet
Kund sdo shkoj ne Prizren do te rri
Me kerkoni maleve fushave
Do ti eci pllamb per pellamb
Në daç ne kreshtat e Kacanikut
Në daç te Rugoves aty jam
Me kerkoni rreth lumbardhit ne shadervan uje tuj pi
Deri ta shterri edhe Lumbardhin
Kund nuk shkoj Prizren do te rri
Me kerkoni ne male fusha
Do ti eci pllemb per pllamb
Në daç ne rrafshin e Gjilanit
Në daç ne te llapit aty jam
Me kerkoni brigjev te Ibrit
Te Erenikut uje tuj pi
Deri ti shterr lumej e kroje
Kund nuk shkoj ketu do te rri...

- Poezi nga Izet Rraci{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0