Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jennifer Hudson
  • Vendlindja:
  • Chicago 
  • Jeton dhe vepron në :
  • U.S.A. 
  • Mosha:
  • 39 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 12 Shtator 1981
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  10

Jennifer Hudson është këngëtare e huaj shumë e njohur. Jennifer Hudson lindi në Chicago si Jennifer Kate Hudson. Është një këngëtare dhe aktore amerikane. Hudson filloi në vitin 2004 në shoun konkurime American Idol në Atlanta, në ata ajo gjysëm finalen e arriti. Ajo këndoi në duet me Meat Loaf këngën The Future Ain't What It Used To Be, që mundët të dëgjohet në albumin Bat out of Hell III: The Monster Is Loose. Në nëntor 2006 nënshkruajti ajo një kontratë me labelin muzikor J Records. Në filmin dramatik Dreamgirls (2006) marri ajo rolin e Effie Melody White, ndër të tjerë ajo këndoi disa kënga të muzikës filmi (soundtracks). Te casting pati ajo konkurencë të fortë, ndër ata ishte edhe Fantasia Barrino, që konkrumin American Idol e fitoi. Për rolin e saj në Dreamgirls fitoi Hudson në vitin 2006 National Board of Review Award, New York Film Critics Circle Award, Satellite Award dhe në 2007 Golden Globe Award dhe Academy Award si aktorja më e mira dytësore. Po ashtu e fitoi ajo 2006 ShoWest Award në kategorinë Female Star of Tomorrow, Hollywood Life Award dhe çmimin të Washington, DC Film Critics Association në dy kategoria. Më 24 tetor 2008 vëllai Jason dhe nëna e saj Darnell Donnerson u gjenden te vrarë në shtëpinë e nënës saj.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist