Ne bëjmë kërkime të vazhdueshme në Youtube, por nuk kemi arritur të gjejmë një videoklip për këtë këngë.


Këngë Dasmash - Dasma Eshte Dita Me Shenjte  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  29

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

14/07/2014

2014-07-14T16:59:51Dy familje dasem kane nise
Me shume gezim e kane prite kete dite
Djali e vajza jane zgjedhe vete
Per gezim kane ardhe shume vete
Nena e djalit dhe e vajzes
Adresojne dhuratat e pajes.
Ref.
Dasma jone si album plot vlera
Rite te vjetra ,rite te reja
Si gjerdan ari kenga shqiptare
Tingujt e valles prekin malet.

Ne shtepi te nuses dy pale krushq
Daja i nuses nuk hap rruge
Me daje te djalit luan me fjale
Ploteso kushtet nusen me marre
Burra te mençur bejne muhabet
I zoti i shtepise shperndan sherbet
Ref.
Dasma jone si album plot vlera
Rite te vjetra ,rite te reja
Si gjerdan ari kenga shqiptare
Tingujt e valles prekin malet.

Ne oborr te shtepise nusja si zane
Mbi dasmore Orizi I bardhe
Gishtat me mjalte nusja mbi prag
Per jete te embel ne kete konak
Dhenderi i ri me arme qellon
Krushq e nuse ka kush i mbron
Ref.
Dasma jone si album plot vlera
Rite te vjetra ,rite te reja
Si gjerdan ari kenga shqiptare
Tingujt e valles prekin malet.

Dasma eshte dite e shenjte
Pas ditelindjes ne kete jete
Per kete dite asgje s’kursehet
N’festival ngjyrash ajo kthehet
Miq e shoke e dajallare
Kenge e valle luajne pa rradhe.
Ref.
Dasma jone si album plot vlera
Rite te vjetra ,rite te reja
Si gjerdan ari kenga shqiptare
Tingujt e valles prekin malet.


Ky tekst u dërgua nga Mazllum Daci,tirane
Më Shumë Këngë Nga Këngë Dasmash:

Më Shumë...