TEKSTESHQIP

K-Zib
Kapitull Jete
Lyrics

Intro
Yeahh jetojm ni jet qe percjellemi n' qdo hap
deri sa tnalen te rrehurat e zemres hh ishalla shihemi nFirdeus

Reptura 1
Memorjen mrapa e kthej per ni moment tkalumen e kujtoj
Sikur liber her knej e anej faqet i shfletoj
Sa qudi do sene spontanisht i injoroj
Do sene tjera per mi kthy vetes ja deshiroj
i stagnum neper kto vargje sikur ania ndet lundroj (po se diiii)
Perplasem posht e nalt valett e ttrazume du ti tejkaloj (po pa fuqiiiii)
Duroj edhe pse ne pozit teper trond pres tmbijetoj
Shpresa vijon e di qe edhe nket moment i vetem sjom
Sprova njeriun e forcon mbi te gjith Zoti tndihmon
Buzeqeshja kthehet me tnjejtin ton cdo njeri njeten e vet gabon
Jo cdo sen perfundon ashtu qysh e paramendon
E cmoj lart tkalumen e mbaj tsigurt ntrupin tem
Si diqka jo te humbur te un ajo gjen ven
Sakrifica njeten tem po nfund apet pozitiv del opcioni
Sosht diqka e pa njohur dallohem me fjal betoni

REFREN
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG

Reptura 2
Nashta vet problemi kaniher pa dashje ta imponon
nashta e vren se edhe tjert qysh doken jasht mrena sjon
Paralel kjo shkon kur mbetesh pa vizion lindin mendime t kota
Ka momente ne jet qe don mu shkatru krejt bota
ka momente qe tdoket se bota osht krejt e jotja
e sa keq nese vet per qellim slufton nfund gjithkush per veti menon
Nese nperditshmeri i ki punt mir a thu pse afer i ki tton
Perndryshe nese kahja ndryshon ki me pa qe mo sjon
Fluturojn nhorizont pu nfund apet se apet mbesin vet
nqoftse jo direkt indirekt e shohin qe svlejn kurgjo ata komplet
Kshtu qe sja vlen me hy nkofuzjon edhe nese ky realitet mpengon
Edhe pse mbizotron apet krejt ni lloj sjon
nese tenton tjesh dikush tjeter kjo osht zgjidhje e kot
je qaj qe je mos u dorzo deri sa tlargohesh nga kjo bot

REFREN
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG

REPTURA 3
u silla neper glob krenarin tem se flliqa
me miniqa e pa miniqa ky plant i musht me bicha
dikush dikon e tradhton vetum se dikushi ka milion
ndjenjen/ rrall kush e peshon fuck u nese mkundershton
a ky kapitulli vlen per ata qe ni pjes tveten ktu e gjen
Per ata qe era i qon diku larg e krejt vet dikun i len
e sikur mu edhe ty a thu njet bonem padrejtsi ..
a thu jena tmallkum prej njerzve qe i kem dasht me ngrohtsi
aktuale diskutabile disa fer disa munohen tperfitojn me hile
e nket dyshim e mer ni qendrim ku osht bardh doket zi padishim
po Nese pak duron e di se edhe kjo veshtirsi kalon
nese je i vertet fakt qe triumfon heret apo von von
ntkeqe edhe ntmire me qendru deri nfrymen e fundit me luftu
tash e permbylli ket kapitull jete me vargje poetike
Me fjal sa ma tshkurta e kuptime maratonike

REFREN
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG
DOREN N'ZJARR E VE PER TY DHE TI KURR SDO TA BEJE
JETOJ NJE JET PA NGJYR PA FRIG

edhe ni her po flass per diqka qe e jetojm krejttt nese dikush se pranon
hohhah jom sikur dhurata rendsishme e njeriut tpanjohur qe vjen
mas ni kohee tkujtona edhe e kupton rendsin tem.....