Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vellezerit Lleshi - Tradita Shqiptare

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Kush po i run traditat fort
Si shqiptari kerkush n'bot
Ka rujt plisin e xhubleten
Gjys opingen e fustanellen
Per fole ka shqipja gurin
Kosovari run flamurin

Ustallare gjen nder dibran
Per burrni me marre kuksian
Tropojant me i prek ne hater
Ta ban luft me qan ne dasem
Per kuvend e per humor
Gjen ne shkoder me taborr

Pervec bes edhe trimni mirditort kane bujarin
Burra t'urt gjen nder pukjan
Per tregtar shko merr krutan
Me tnejt gati pa i bertit
Zgjidh matjant se i ke besnike

Me knu kang vec per dashni
Ke me gjet elbasanlli
Me fol shum si tash e par
Ke durrsakt si gazetar
Nadje hoxhe e ne dark prift
Jan beratsit dite per dite

Jan vlonjat me gjoksin grop
Qe bajn pun e gjylaf ntoke
Per mikpritje e pastertie
Permetarit shkoi ne shpi
Me pas mall per serenate
Hyn ne korce se smbetesh thate

Shko per darke ne gjirokaster
Qet nji vez e i duken kater
Per bujqesi ki myzeqaret
Nate e dite i gjen ne are
Kush e qan at violine
Nuk kom pa si camerine

Kush po i run traditat fort
Si shqiptari kerkush n'bot
Ka rujt plisin e xhubleten
Gjys opingen e fustanellen
Per fole ka shqipja gurin
Rujm tradita rujm flamurin.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)