Më mbaj mend (për 1 muaj)

Meda - Doren N'zemer

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Rrugët janë përplotë Rini,
Plot Rini pa ardhmëri,
Duar shtrirë si lypsar...

Bota ska Rini ma t`mirë,
Pse u ba jeta e vështirë,
Për këtë Popull Shqipëtar?

Ku mbet Mësuesi që na mësonte?
Ku mbet Mjeku që shëronte?
Minatorët që vinin n'kam?

Ku jan këngët që këndonim?
E flamujt që i valonim?
Kur të gjithë thërrisnim,
oj Kosovë oj Nanë.

...Refren 2her:

Luftum e Lirinë nuk e gëzum...
qysh e meritum...
Krejt ma mir ka mujt me kan,
veq Drejtësia në vend t`ish kan.

Bashkë një Bukë e kemi nda,
Kemi dasht veq mir me u ba,
si Vëllau për Vëlla...

Kosovën e ëndrruam të lirë,
me pas diell e jo errësirë,
Dorën n'zemer merituam ma mir...

...Refren 2her:

Luftum e Lirinë nuk e gëzum...
qysh e meritum...
Krejt ma mir ka mujt me kan,
veq Drejtësia në vend t`ish kan.

Perseëri refren 2her:

Luftum e Lirinë nuk e gëzum...
qysh e meritum...
Krejt ma mir ka mujt me kan,
veq Drejtësia në vend t`ish kan.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)