Lule Xhafa Poezi
Lule Xhafa

Pse O Zot?

Pse, o Zot është kështu jeta?
Pse dashuria nuk është si dikur?
Pse njerëzimit i ka rënë vlera?
Përse të gjithë ngjajnë të sëmurë?

Përse sot humbi respekti?
Pse na kaploi xhelozia?
Ku është mbështetja reciproke?
Ku mbeti, o Zot harmonia?

Pse bota mori tatëpjetën?
Pse po niset drejt shkatërrimit?
Përse, o Zot nuk shikojnë njerëzit
Prej smirës dhe rebelimit?

Nga vëllimi poetik “Drithërimë dashurie”

- Poezi nga Lule Xhafa{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0