TEKSTESHQIP

Mhill Krasniqi
Per Gurbet Kete Kange Ja U Knova
Lyrics

O ngoni o shoook pak more ju or burra.
Per gurbet o kete kang jau thurra.
Ky gurbeti koft o i zi.
Plot na hupi ore tonen nvllazni.
N`shtete t`huja ooo bytevi.
Nkan se n`Zvicerr o n`Gjermani.
N`Itali edhe n`Austri.
N`Suedi edhe Norvegji.
Ne Belgjik edhe ne Angli.
N`Amerik deri o n`Australi.
Gjuhen shqipe poo ke me ni.
Une po u knoj oo çka eshte gurbeti.
Jo per ju s`po knoj por dhe per veti.
Se une kesh vet more n`Austri.
N`Amerik te vllaznit e mi.
Kur m`kan paa shume ata jan gzu,
Lot per faqe gjithve tu ju shku,
Per vendlindje ishin o permallu.
E po hajde baca Mhill ore kang shqip me na knu.
Atje pava vlazenit e mi.
Ata s`kishin ner, as nuk kishin ftyr.
E po burra gru more tan qenin n`zingjir.
Gjith ka shkojshin e merrshin me veti.
Tue hatrue si t`ish djal hasreti.
Valla more burra kto sene oo i ka gurbeti.
T`ja u dim hallim ooo vllazniv ton.
Kush prej qefi jalla atje nuk shkon.
Kan pre gishta kan thy o dur e kamb.
Do prej tyne o gjinden n`spital.
Shume prej tyne gjenaze jan ardh,
Shpijes vet oo ndihem mei dhan.
T`madhit Zot na lutje po i bajm,
Vllaznit ton o n`gurbet qe jan,
Eehe o shnosh e mire ooo, eee me u kthy n^Kosov more heeej.

DËRGOI: