Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Fëmijët

E Shtrenjta Bije

E shtrenjta bije
Une te njoha qe ne mitren time
Kur ti me the jam gjall une rroj
Me the se ajo eshte shtepia jote
Dhe deri sa t"lind ketu do t"rroje.
Me the se zemra jote nisi te rrehe
E do te rrahe deri sa te vdese
Mama me the une jame zgjatur
Ta dish kam shtuar dhe ne peshe
Te gjitha organet me jane formuar
Ja..e ndjen dora ime po te prek.
Me sy ste shoh te degjoj me mendje
Ta dush kam shpirt edhe te ndjeje
Buzet e mia tani u hapen,mund te pi te kapercej
Duart e mia tani u zgjaten
E di mama ato di ti kem nje jete.
Notoj mama ketu ne lengun e ngrot amiotik
Degjoj tingujt ata jane te zemres tende
Kur te lind gjithmon do ti dua ne jete
Tani shoh mund te kap dhe gjera te vogla
Mama tani s"me mungin as"gje
Me mbine floket edhe thonjte
Ta dish mama une te ngjaj shume
Ne fytyre dhe karakter
Tani une fle e zgjohem me ty
Deri sa t"vij dita t"mar shtepi te re
Te dua shume mama se shpejti do te shihemi ne sy......
M.P
30/03/16

- poezi nga Mimoza Paskali


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  12

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet