Më mbaj mend (për 1 muaj)

Nori A.K.A 623 - Mos Ik Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

Një orë e varur në mur akrepat lëvizin
Në xhamat me avuj zogjt po çukisin
Troket si i marrë rrebeshi nëpër dyer
Era, stuhi, degët e pemëve janë thyer

Një zemër e lodhur e mbyllur n'kafaz
Kërkon pak dritë, e mbytur n'maraz
Kërrusur ndër shekuj por plot krenari
Gjithmonë kokën lart me plot hijëshi

Përballet me fatin një fat i mallkuar
Bijtë shtegëtojnë tjetër fat për t'kërkuar
Të braktisin nënë sa më larg me ik
S'është parë e dëgjuar ju bëmë vetes armik

Kurrë nuk mësuam veten ta duam
Argat nëpër botë gjithë jetën jetuam
Ëndërr të shkojmë andej nga perëndimi
Më i vjetri komb na paska humb besimi

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

VERSE 2

Sa herë i shkrujta rreshtat sa herë i fshiva prapë
Mendime vijnë e ikin po dua t'i bëj zap
Se edhe unë si ju, vuaj si ju njësoj
Nuk e di për ju por kam mësuar të luftoj

Moos ik o vllaa, qëndro këtu me ne
Të luftojmë së bashku për një jetë në k'të atdhe
Po ikëm unë dhe ti, ata, ato të gjithë k'ta
Fëmijëve ça tu themi, kur babai tokën la

Nuk bëri dot shtëpinë e tij ama të botës po
Urreu tokën nënë e të kthehet më nuk do
Mos e merrni rrugën për të kërkuar azile
Hajde të punojmë k'tu në vendin tonë pa hile

Se njerëzit edhe gjuha janë tapia e vendit
Nuk ka identitet pa gjakun e levendit
Më mirë zoti i vetvetes se skllav i robëruar
Me punë e besim ka shpresë për të shpresuar...

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...


Nori A.K.A 623 - Mos Ik
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Mos Ik".
3. Video është e këngës "Mos Ik", por nuk këndohet nga Nori A.K.A 623.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Nori a.k.a 623:


Komente 0